Sen maluszka bez tajemnic. Jak zadbać o zdrowy wypoczynek dziecka?

autor: Agnieszka Małgorzata Adamska | 02 08 2022

Sen to nieodłączny element prawidłowego rozwoju dziecka. W trakcie nocnego odpoczynku maluch rośnie, a jego organizm nabiera sił niezbędnych do dalszej nauki i zabawy. Jak długo powinien spać niemowlak? Jak nauczyć dziecko regularnego zasypiania? Czy częste drzemki w czasie dnia są niezbędne? Na te i wiele innych pytań odpowiemy w kolejnym odcinku warsztatów Fisher-Price z udziałem specjalisty Instytutu Matki i Dziecka.

Uczestnikami najbliższego spotkania będą: psycholog dr Aleksandra Piotrowska, a także doświadczona położna Jagna Szulc-Kamińska i Małgorzata Żyła - mama malutkiej, trzymiesięcznej Liwii, która podzieli się własnymi doświadczeniami związanymi ze snem i odpoczynkiem noworodka. Rozmowy z zaproszonymi gośćmi poprowadzi Magdalena Bober.

Co się dzieje z organizmem maluszka podczas snu?

Sen to dla dziecka nie tylko odpoczynek i czas na regenerację. Podczas nocnego odpoczynku w organizmie maluszka zachodzi wiele niezwykle ważnych procesów. Sen sprzyja szybkiemu rozwojowi małego organizmu, a w trakcie najgłębszej fazy snu wydziela się najwięcej hormonu odpowiedzialnego za prawidłowy wzrost. Inne zalety odpoczynku u niemowląt? Naukowcy udowodnili, że dzieci, które otrzymują odpowiednią ilość snu, są mniej drażliwe oraz znacząco zwiększa się ich odporność na stres. Nie bez powodu mówi się także, że sen to zdrowie. Istotnie tak jest – czas odpoczynku wzmacnia układ immunologiczny maluszka, dzięki czemu jest mniej podatny na wirusy, bakterie i przeziębienia.

Sen u małego człowieka tylko pozornie oznacza błogi relaks. Cały aktywny dzień twojej pociechy ma swoją kontynuację właśnie w trakcie fazy snu. Kiedy maluch śpi, niektóre z jego organów wewnętrznych pracują na pełnych obrotach. Najwięcej pracy w czasie snu ma mózg dziecka – w trakcie najgłębszej fazy REM komórki nerwowe dwoją się i troją, żeby utrwalić to, czego szkrab nauczył się w ostatnim czasie. Warto także pamiętać, że odpowiednia ilość snu zwiększa koncentrację i usprawnia mechanizmy poznawcze u dziecka – im bardziej jakościowy wypoczynek, tym szybszy rozwój.

Jak wspomóc prawidłowy sen u dziecka?
Fisher-Price w trosce o zdrowy rozwój twojej pociechy

Fisher-Price doskonale wie, jak zapewnić dziecku spokojny sen. Zdrowy wypoczynek zapewnią maluchowi uspokajające karuzele oraz interaktywne Przytulanki – zwierzątka, które emitują wibracje oraz kojące dźwięki imitujące oddychanie. Usypiające zabawki i akcesoria od lat cieszą się uznaniem rodziców oraz ich pociech. Z uspokajającą chmurką, misiem koala lub sympatycznym jeżem twój maluch bez problemu pogrąży się w zdrowym śnie.

W ofercie Fisher-Price znajdziesz wiele zabawek i akcesoriów, które pomogą dziecku rozwijać się zdrowo i poznawać świat w bezpieczny sposób. Każdy z produktów tej marki jest tworzony przez doświadczonych ekspertów, z największą dbałością o zdrowie maluszka. W Play Lab Fisher-Price w USA czyli w tzw. Laboratorium Zabawy dzieci wraz ze specjalistami od wczesnego rozwoju dziecięcego testują produkty marki, zanim zostaną one wprowadzone na rynek do sprzedaży. Możliwość obserwowania dzieci podczas zabawy to bezcenne źródło wiedzy, które inspiruje do wprowadzania szeregu innowacji przez projektantów Fisher-Price.

Sprawdź, gdzie obejrzeć nadchodzący odcinek

Rozmowę na temat zdrowego, spokojnego snu dziecka będzie można obejrzeć już 30 sierpnia o godz. 12:30 na stronie głównej WP. Następnie nagranie znajdziemy w specjalnej sekcji fisher-price.wp.pl, w zakładce wideo. Co więcej, widzowie będą też mogli obejrzeć specjalnie przygotowany materiał z ekspertem, który odpowie na najczęściej zadawane pytania o zdrowy sen dziecka. Q&A z ekspertem także pojawi się na serwisie 30 sierpnia. Wideo będzie można też znaleźć we wspomnianej wyżej sekcji.

Nie przegap kolejnych inspirujących webcastów Fisher-Price!

Zapraszamy na nadchodzące warsztaty Fisher-Price z doświadczonymi ekspertami z Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie. Każde spotkanie dostarczy wam cennych informacji na temat zdrowia i prawidłowego rozwoju niemowlaka. Webcast ma charakter swobodnej, interesującej dyskusji, dzięki czemu każdy może chłonąć wiedzę w prosty i przystępny sposób. Na cały cykl będzie składać się aż dziewięć odcinków z udziałem doświadczonych specjalistów. Materiały będą pojawiać się raz w miesiącu. Jeżeli przegapiłeś poprzednie odcinki, nic straconego! Wszystkie dotychczasowe webcasty można obejrzeć także na stronie fisher-price.wp.pl, dzięki czemu zawsze możesz wrócić do intersującego cię tematu!

Odpieluchowywanie. Jak pomóc dziecku pożegnać pieluszkę? Pytania do eksperta

20 07 2022

Kiedy dziecko jest gotowe, żeby zamienić pieluszkę na nocnik? Jaki model nocnika wybrać? W jaki sposób pomóc dziecku zaakceptować zmianę i wspierać je w nauce nowych umiejętności? Na te i inne pytania odpowiada Ewa Łukasik, pedagog i specjalistka IMiD.

Pożegnanie z pieluszką to ważny etap w rozwoju dziecka. Nauka korzystania z nocnika jest jednak długim procesem, który wymaga naszej uwagi i empatii. Nie powinniśmy wywierać na dziecko presji, zmuszać, by siedziało "do skutku" albo zawstydzać je, porównując np. do starszego rodzeństwa. Każdy maluch sygnalizuje potrzeby fizjologiczne. Uważność rodziców, dobra komunikacja z dzieckiem, a przede wszystkim, cierpliwość i wyrozumiałość – każdy z tych czynników sprawi, że etap odpieluchowywania będzie znacznie łatwiejszy i mniej stresujący. W nauce samodzielnego załatwiania potrzeb fizjologicznych pomoże odpowiedni nocnik, na którym nasza pociecha będzie siadać z przyjemnością. O tym, jaki model nocnika wybrać i jak uczyć maluszka korzystania z niego, wyjaśnia nasza ekspertka, Ewa Łukasik. Zachęcamy do obejrzenia webcastu z jej udziałem.

Projekt: Odpieluchowywanie! Kiedy pożegnać się z pieluszką?

autor: Agnieszka Małgorzata Adamska | 20 07 2022

Artykuł został skonsultowany z ekspertem merytorycznym IMID: Anna Staszewska

Odpieluchowywanie to przełomowy czas w życiu każdego maluszka i jego rodziców. Pamiętajmy, że to indywidualny proces – nie ma konkretnego wieku, który oznaczałby, że czas sięgnąć po nocnik. Nasze ekspertki wyjaśniają, jak pomóc dziecku przejść przez ten etap łatwo i bezstresowo.

Pożegnanie pieluch to długi, niełatwy proces – zarówno dla dziecka, jak i dla jego rodziców. W teorii najskuteczniejsze odpieluchowywanie zachodzi na przełomie 2 i 3 roku życia. W rzeczywistości każde dziecko jest inne, ma odmienne potrzeby i rytm rozwojowy, dlatego moment, w którym uznamy, że nasza pociecha jest gotowa na ten krok, to bardzo indywidualna kwestia. Nie oznacza to wcale, że odpieluchowywanie wiąże się z koniecznością przeprowadzania domowej rewolucji. Tak naprawdę sukces tego przedsięwzięcia zależy od naszego nastawienia i zaangażowania w pomoc dziecku. Cierpliwość, uwaga i spokojne rozmowy to pierwszy krok do sukcesu. Jak pomóc dziecku zamienić pieluchy na nocnik w przyjazny, komfortowy sposób? Zapytaliśmy o to nasze ekspertki – dr Aleksandrę Piotrowską, psycholożkę dziecięcą i dr Ewę Łukasik, pedagoga i specjalistkę IMiD.

Jak przygotować malucha na nocnikowanie?

Patrząc wstecz, możemy odnieść wrażenie, że w przeszłości odpieluchowywanie miało miejsce znacznie szybciej niż obecnie. Decyzja o pożegnaniu pieluch nie zawsze była podyktowana faktyczną gotowością dziecka – częściej wynikała z ówczesnych realiów życia, które dla młodych mam oznaczały nieustanne pranie pieluch tetrowych. Dziś, kiedy mamy dostęp do wygodnych, jednorazowych pieluszek, nasza motywacja do zmian jest znacznie mniejsza. Nierzadko problemem współczesnych rodziców jest także brak czasu na zajęcie się tym procesem. Skuteczne odpieluchowywanie wymaga bowiem nieustannej uwagi, a mało kto może pozwolić sobie na obserwację pociechy przez cały dzień.

Jak zatem przygotować dziecko na pożegnanie z pieluchą? Specjaliści nie mają wątpliwości, że każdą istotną zmianę w życiu małego człowieka powinna poprzedzić rozmowa, dzięki której dziecko poczuje nasze zrozumienie i wsparcie. Jak rozmawiać z maluchem o potrzebach fizjologicznych? Najlepiej tak, żeby pociecha mogła jednocześnie zobaczyć, na czym to polega. Skutecznym sposobem na oswajanie dziecka z nadchodzącymi zmianami jest pokazywanie mu miejsca, w którym załatwia się potrzeby fizjologiczne. Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby nasza latorośl towarzyszyła nam w toalecie – dzięki temu z czasem dziecku łatwiej będzie powtarzać zaobserwowane czynności. Maluchy fascynuje świat dorosłych – ten fakt także warto wykorzystać w rozmowach. Chcąc dorównać rodzicom, dziecko będzie bardziej zmotywowane do zmian i nauki nocnikowania.

Odpieluchowywanie – tych błędów lepiej się wystrzegać

Pamiętajmy też, że nie każdy moment jest odpowiedni na odpieluchowywanie. Zmiany w rodzinie, wyjazdy, pójście do żłobka – każda z tych sytuacji generuje stres, z którym maluch musi się uporać, zanim zmierzy się z kolejną rewolucją w swoim życiu. Nauka odpieluchowywania wymaga cierpliwości, spokoju i empatii. Absolutnie niedopuszczalny jest nacisk, przymus, krzyk lub zawstydzanie dziecka. Tylko w atmosferze zrozumienia maluch poczuje pewność siebie i odwagę, żeby stanąć przed nowym wyzwaniem – przekonują nasze specjalistki.

Skuteczną motywacją do nauki nowych czynności mogą być nagrody w postaci uśmiechu na twarzach rodziców, pochwały lub braw. Dr Ewa Łukasik przestrzega przed wręczaniem nagród rzeczowych, z którymi maluch zacznie z czasem kojarzyć proces nocnikowania. Błędem jest także uznanie, że skoro pociecha raz opanowała czynność wypróżniania na nocniku, to mamy problem z głowy i nie musimy mu już poświęcać uwagi. Nie powinniśmy także traktować czasu spędzonego na nocniku jako zabawy. To moment, w którym maluch powinien skupić się na czynności fizjologicznej, a nie na oglądaniu bajki lub ulubionych misiach.

Odpieluchowywanie w praktyce. Od czego zacząć?

O pierwsze kroki na drodze do odpieluchowania zapytaliśmy Antoniego Witkowskiego, influencera i tatę małego Mikołaja. – Pierwszym etapem był zakup nocnika. Chcieliśmy, żeby był w domu i żeby Mikołaj wiedział, z czym to się wiąże – wspomina nasz gość. – Drzwi do naszego świata zawsze były otwarte, więc syn mógł obserwować nas podczas wizyt w toalecie – dodaje Antek.

Obecność nocnika pozwala maluchowi oswoić się z nadchodzącą zmianą, dodatkowo niektóre modele mogą sprawić, że czynności fizjologiczne staną się prawdziwą frajdą. Interaktywne nocniki Fisher-Price nie tylko wygrywają fanfary za każdym razem, gdy ich wnętrze się wypełni, ale także posiadają mnóstwo funkcji do złudzenia przypominających prawdziwy sedes. Śpiewający nocniczek od Fisher-Price dzięki realistycznym elementom sedesu takim jak spłuczka, otwierana klapa czy uchwyt na papier toaletowy oswaja dziecko z toaletą, a wesoła buzia nocnika zachęca dziecko do używania go jak najczęściej. Dla fanów designu idealny będzie nocnik Home Decor 4 w 1 Deluxe, który nie dość, że wpasuje się do każdego wnętrza to posłuży na dłużej nawet gdy dziecko wyrośnie już z etapu odpieluchowania – zdejmowana nakładka nocnika może później służyć za podparcie, a sam nocnik można łatwo zmienić w podnóżek, dzięki któremu dziecko bez problemu dosięgnie do umywalki. Dzięki takim praktycznym dodatkom dziecko zyska większą motywację do nauki i dorównania rodzicom, a to milowy krok do sukcesu.

uwaga

Niektóre elementy serwisu mogą niepoprawnie wyświetlać się w Twojej wersji przeglądarki. Aby w pełni cieszyć się z użytkowania serwisu zaktualizuj przeglądarkę lub zmień ją na jedną z następujących: Chrome, Mozilla Firefox, Opera, Edge, Safari

zamknij
Wyłącz Adblocka, aby w pełni cieszyć się zawartością tej strony.