Jak zachęcić dziecko do chodzenia?

Nauka stawiania pierwszych kroków to ważny etap w rozwoju. Wielu rodziców zastanawia się, o co wtedy należy zadbać, po jakie pomoce sięgnąć, a także jak rozpoznać ewentualne nieprawidłowości. Oto kilka wskazówek Elżbiety Gałczyńskiej-Konior, rehabilitantki.

Zanim dziecko na dobre nauczy się chodzić, czeka go wiele etapów – leżenie na brzuszku, siadanie, pełzanie, raczkowanie. Wszystkie te czynności dzieją się we własnym tempie. Gdy maluch próbuje stawać na nóżkach, początkowo asekuruje się, trzymając mebli lub rodziców. Wreszcie zaczyna stawiać swoje pierwsze kroki i odważnie rusza naprzód. Kiedy należy spodziewać się tego przełomowego momentu? Na ogół dzieje się to między 12. a 18. miesiącem życia dziecka. Nie ma jednak żadnej reguły – niektóre szkraby zaczynają chodzić samodzielnie jeszcze przed pierwszymi urodzinami.

Czy warto odwiedzić fizjoterapeutę?

Kiedy pociecha jest pozycji pionowej, środek ciężkości ciała znajduje się w okolicy miednicy. Ciało ustawia się liniowo, a w trakcie poruszania się maluszek na przemian gubi i odzyskuje równowagę. Dopiero po pewnym czasie udaje mu się opanować tę sztukę i uzyskać podpór raz na jednej, raz na drugiej nodze. Pierwsze kroczki mogą być niepewne, ale nie trzeba się tym martwić. Do nieprawidłowych wzorców chodu zaliczyć można m.in. asymetrię tułowia czy chodzenie na palcach.

Mniej więcej po 4–6 miesiącach od rozpoczęcia chodu warto wybrać się na kontrolę, aby sprawdzić, czy wszystko jest w porządku. Lekarz ocenia, czy nie ma jakichś nieprawidłowości, np. asymetrycznego odstawiania nogi. To czas, gdy można to wszystko wyłapać i skorygować.

Elżbieta Gałczyńska-Konior rehabilitantka

Jak zachęcić dziecko do chodzenia?

Przygotowanie dziecka do stawiania pierwszych kroków to ogromne wyzwanie dla rodziców. Warto robić to w mądry sposób. Po pierwsze, nie trzymajmy dziecka za ręce – w ten sposób wyręczamy go w zadaniu, a maluch nie czuje swojego ciężaru ciała. Po drugie, pozwólmy dziecku bawić się na różnym podłożu i poruszać się boso po domu. Jeżeli zauważymy, że dziecko w trakcie nauki chodzenia oszczędza jedną stronę ciała, powiedzmy o tym lekarzowi. Może być to oznaką asymetrycznego napięcia mięśni, które trzeba rehabilitować.

materiały partnera: Fisher-Price

Aby ułatwić maluchowi bezpieczne wstawanie i naukę samodzielnego chodzenia, warto skorzystać z zabawek. Popularnym rozwiązaniem są pchacze, dzięki którym pociecha może się przytrzymać, stawiając kroki. Takim aktywującym narzędziem jest Pchacz Małego Kierowcy 2 w 1 od Fisher-Price®.

Kształt samochodu motywuje dziecko do podnoszenia się i stawiania pierwszych kroków. Deska rozdzielcza, kierownica i klakson sprawiają, że nauka zamienia się w zabawę, a koła Steady Speed spowalniają tempo i zapewniają bezpieczeństwo. Pchacz posiada też klocki do sortowania – wspierają one trening zręczności. Co ważne, zabawka rośnie razem z dzieckiem – uczy je nie tylko samodzielnego chodzenia, ale także alfabetu, cyfr, a nawet znaczenia przeciwieństw.

Zabawki Fisher-Price znajdziesz w sklepach stacjonarnych Smyk lub na www.smyk.com