Nauka stawiania pierwszych kroków

Moment, w którym dziecko stawia pierwsze kroki, jest dla rodziców niezapomnianym przeżyciem. Jak ułatwić maluchowi bezpieczne wstawanie oraz naukę samodzielnego chodzenia? Zobacz, co mówi na ten temat Elżbieta Gałczyńska-Konior, rehabilitantka.

Każde dziecko przyswaja naukę chodzenia we własnym tempie. Najpierw pełza i raczkuje, następnie próbuje balansować ciałem, aż wreszcie dąży do pionowej postawy. Bywa, że niektóre pociechy zaczynają chodzić jeszcze przed ukończeniem pierwszego roku życia, ale zazwyczaj dzieje się to znacznie później. Tę sztukę maluch opanowuje zazwyczaj do ok. 16. Miesiąca życia.

Najważniejsze zasady w nauce chodzenia

Rodzice często nie mogą doczekać się, kiedy ich dziecko stanie na własnych nóżkach. Prawda jest taka, że nie każdemu maluchowi udaje się dreptać przed skończeniem roczku. Co więcej, pospieszanie go nie ma sensu. Szkrab opanowuje tę sztukę we własnym tempie – zwykle udają mu się to do ok. 16. miesiąca życia. Może zdarzyć się, że dziecko zniechęci się do chodzenia, ponieważ upadnie albo rodzice zbytnio chronią je przed samodzielnością. Pamiętajmy, że każdy przecież kiedyś zaczynał – nie bójmy się, że maluch sobie nie poradzi.

– W trakcie nauki chodzenia nie powinniśmy podtrzymywać dziecka za ręce. W przeciwnym razie nie będzie ono czuło ciężaru swojego ciała. A ciężar powinien spoczywać na nogach. Chodzenie polega też na próbie uchwycenia równowagi. Gdy podtrzymujemy malca, nie ma on możliwości ćwiczenia antygrawitacyjnych reakcji i wracania do równowagi w naturalnych warunkach – wyjaśnia Elżbieta Gałczyńska-Konior, rehabilitantka.

materiały partnera: Fisher-Price
Zabawki, które wspierają naukę chodzenia

W jaki sposób możemy zachęcić malucha do stawiania pierwszych kroków? Warto pozwolić mu na chodzenie boso po mieszkaniu. Nie bójmy się także zabawy zarówno na miękkim dywanie, jak i twardym podłożu – dziecko powinno mieć okazję do przemieszczania się. Pomocne są też tzw. pchacze, dzięki którym można w bezpieczny sposób poruszać się w różnych kierunkach. Jedną z takich zabawek jest Pchacz Małego Kierowcy 2 w 1 od Fisher-Price®.

Ta edukacyjna zabawka zachęca malucha do zabawy na siedząco, podnoszenia się i stawiania pierwszych kroków. Motyw samochodu ułatwia wstawanie i popychanie zabawki, a specjalne koła Steady Speed spowalniają tempo, dzięki czemu zapewniają małym spacerowiczom bezpieczeństwo. Oprócz tego pchacz wyposażony jest w interesujące elementy, takie jak aktywizująca deska rozdzielcza czy kierownica wskazująca, w którą stronę warto skręcić.

Cała nauka chodzenia odbywa się w wesołej atmosferze. Dbają o to wbudowane piosenki i wypowiedzi. W treningu zręczności pomagają klocki do sortowania, a technologia 3 poziomy nauki umożliwia dziecku zdobywanie wiedzy o literkach, przeciwieństwach czy liczbach. W czasie ekscytującej "podróży" po salonie maluch w każdej chwili może nacisnąć klakson. To pozwoli mu poczuć się jak w prawdziwym pojeździe, a co za tym idzie zdobyć większą pewność siebie i niezależność.

Zabawki Fisher-Price znajdziesz w sklepach stacjonarnych Smyk lub na www.smyk.com