Skuteczne sposoby na wyciszenie maluszka

Codzienne aktywności sprawiają, że pociecha nabiera nowych doświadczeń, ale przy tym mierzy się z trudnymi emocjami. Jakie techniki relaksacyjne pomogą maluchowi nad nimi zapanować? Wyjaśniają to dr Aleksandra Piotrowska, psycholog dziecięca, oraz dr Elżbieta Lipińska, neurolog.

Na pierwszy rzut oka wydaje się, że pociechy mają beztroskie dzieciństwo. W ciągu dnia dużo się bawią, odkrywają świat, a rodzice zawsze służą im swoim wsparciem. Niekiedy jednak nadmiar emocji i wrażeń prowadzi do tego, że maluszek jest nadmiernie pobudzony. W efekcie staje się nerwowy, niespokojny i może mieć problemy z wyciszeniem przed snem. Jak rozpoznać te symptomy i pomóc dziecku zrelaksować się po trudnym dniu?

Przygotowanie dziecka do radzenia sobie z emocjami

Emocje to nieodłączna część naszego życia. O ile na ogół dorośli potrafią nad nimi panować, to dzieci mają z tym większy problem. W nieoczekiwanej sytuacji może dość do gwałtownego wybuchu złości, a droga od śmiechu do płaczu jest bardzo krótka. Jeżeli w nieoczekiwanym momencie dziecko będzie nadmiernie pobudzone, zadaniem rodziców jest pomóc mu w tej sytuacji. Zdaniem dr Aleksandry Piotrowskiej, psycholog, powinniśmy wsłuchiwać się w dziecięce emocje, nawet gdy są przesadzone lub trudno nam je zrozumieć. Nie bagatelizujmy tego, sądząc, że maluch z tego wyrośnie. Zamiast kazać dziecku tłumić płacz, spróbujmy dowiedzieć się, co go wywołało.

Często nie przeszkadza nam to, gdy dziecko spędza długi czas w bezruchu i nie reaguje emocjonalnie. Wydaje się, że skoro jest spokojne, to my również mamy trochę spokoju. Tymczasem naszą czujność powinno wzbudzić to, że maluch nagle staje się grzeczny, podczas gdy wcześniej tak się nie zachowywał. Oczywiście nie należy przesadzać w drugą stronę, dostarczając mu ciągłych wrażeń. Ryzykowne jest zarówno pozostawianie dziecka samemu sobie, jak też nadmierne przebodźcowanie

dr Aleksandra Piotrowska psycholog

Zabawki, które pomagają wyciszyć emocje

Zdaniem ekspertek nic nie stoi na przeszkodzie, aby maluch nauczył się zarządzać swoimi emocjami. Formy rozładowania napięcia mogą być różne – od rysowania po zabawy ruchowe. Jednym z dostępnych sposobów jest również nauczenie dziecka właściwego oddechu. Gdy staje się on wolniejszy i bardziej głęboki, wtedy pociecha wchodzi w stan odprężenia. W treningu relaksacyjnym pomocne mogą okazać się odpowiednie zabawki sensoryczne. Jedną z nich jest Myszka do medytacji od Fisher-Price®, która uczy dziecko prostych ćwiczeń oddechowych, a także samoregulacji emocjonalnej.

materiały partnera: Fisher-Price

Myszka do medytacji i relaksacji dziecka od Fisher-Price® posiada kilka trybów, które skupiają się na nauce oddychania. Oprócz tego znajdziemy tu 20 min muzykoterapii w postaci kojących dźwięków natury, m.in. szumiące fale, szeleszczące liście czy kołysanki. Dodatkową atrakcją jest kojące światło na brzuszku myszki, które zapewnia poczucie bezpieczeństwa i spokojny sen. Według dr Aleksandry Piotrowskiej zabawka uczy dziecko, jak samemu się relaksować. Z kolei dr Elżbieta Lipińska podkreśla, że jest to gadżet idealny zarówno dla maluchów, jak i starszaków.

Ogromną zaletą tej zabawki jest to, że mogą z niej korzystać już dwulatki, którym wystarczą kojące dźwięki i delikatne światło. To również idealny gadżet dla starszaków, które na co dzień potrzebują bardziej zaawansowanych metod relaksacji. Łagodne dźwięki tej zabawki sprzyjają wyciszeniu, a praca z oddechem pozwala lepiej rozumieć emocje.

dr Elżbieta Lipińska neurolog

Jeżeli szukamy innych zabawek, które pomagają dziecku wyciszyć emocje, sięgnijmy również po Wydrę Oddychający uspokajacz od Fisher-Price®. Zabawka posiada miękki brzuszek, który rytmicznie podnosi się i opada, jak przy oddychaniu. Ma kilka trybów, m.in. 30 minut uspokajającej muzyki, kojące dźwięki (bicie serca, "pochrapywanie" czy biały szum) i świeci delikatnym światełkiem.

Równie ciekawym gadżetem, z którego mogą korzystać maluszki oraz starszaki, jest Senna Chmurka. Po jej włączeniu możemy dostosować kolor światła i czas jego działania, a także wybrać delikatną muzykę lub biały szum. Ten sprytny asystent ułatwiająca dziecku naukę codziennych czynności i zasypiania.

Zabawki Fisher-Price znajdziesz w sklepach stacjonarnych Smyk lub na www.smyk.com