Zestresowany maluch. Skuteczne sposoby na wyciszenie

Każdego dnia dziecko mierzy się z różnymi wyzwaniami, które wpływają na jego rozwój. Oprócz radości i beztroskiej zabawy zdarzają się też sytuacje stresowe. Jak możemy wspierać pociechę w trudnych momentach? Mówią o tym dr Aleksandra Piotrowska, psycholog dziecięca, oraz dr Elżbieta Lipińska, neurolog.

Stres jest nieodłączną częścią życia człowieka. Najprościej mówiąc, jest to reakcja organizmu na sytuacje, które zakłócają jego równowagę albo go obciążają. Z jednej strony stres daje motywację do działania, ale gdy trwa zbyt długo, może nieść poważne konsekwencje dla organizmu. U małych dzieci stres może pojawiać się w różnych sytuacjach. Wystarczy drobne niepowodzenie, kłótnia o zabawkę czy nadmiar emocji w ciągu dnia. Aby pomóc maluchowi radzić sobie ze stresem, warto wiedzieć, jak go rozładować.

Jak pomóc rozładować napięcie?

Małe dzieci nie mają wrodzonej umiejętności regulowania napięć. Na szczęście rodzice mogą im pomóc odzyskać równowagę.

Najważniejsze jest to, aby dopuścić do siebie myśl, że stan emocjonalny dziecka może wymagać pomocy z naszej strony. W żadnym razie nie powinniśmy używać sformułowań w stylu: wstydź się, grzeczne dziecko się nie złości, nie wolno być zazdrosnym, nie denerwuj się

dr Aleksandra Piotrowska psycholog dziecięca

Jeżeli maluch przeżywa trudne chwile, dajmy mu czas. Kiedy emocje opadną, porozmawiamy o tym, co się wydarzyło i poszukajmy rozwiązania. Możemy też wprowadzić kilka elementów medytacji, które pomogą rozładować emocje. Ciekawym narzędziem są zabawki wyciszające sensoryczne, które uczą malucha prawidłowego oddychania i pomagają osiągnąć spokój.

Zabawki, które uspokajają

Jedną z zabawek, która pomaga maluchowi w wyciszeniu oraz ukojeniu jest Myszka do medytacji i relaksacji od Fisher-Price®. Ma ona kilka trybów, które skupiają się na nauce oddychania.

Prawidłowy oddech sprawia, że zostają zlikwidowane różne napięcia nagromadzone w ciele malucha. To bardzo skuteczny sposób na uporanie się ze stresem. Dodatkowo zabawka posiada 20 min muzykoterapii w postaci kojących dźwięków natury, m.in. szumiące fale, szeleszczące liście czy kołysanki. Dodatkową atrakcją jest kojące światło na brzuszku myszki, które zapewnia poczucie bezpieczeństwa i spokojny sen. Zadaniem Myszki do medytacji jest wyciszenie dziecka i nauczenie go samodzielnej relaksacji.

materiały partnera: Fisher-Price

Równie ciekawą zabawką wspierającą naukę relaksacji jest Wydra Oddychający uspokajacz od Fisher-Price®. Ta pluszowa przytulanka ma miękki brzuszek, który rytmicznie podnosi się i opada, jak przy oddychaniu. Wydra wyposażona jest w różne tryby, m.in. 30 minut uspokajającej muzyki, dźwięki, takie jak bicie serca, "pochrapywanie" czy biały szum, oraz delikatne światełko. To wyjątkowy gadżet, z którego mogą korzystać zarówno maluszki, jak i starsze dzieci.

Zabawki Fisher-Price znajdziesz w sklepach stacjonarnych Smyk lub na www.smyk.com