Zabawki muzyczne a kreatywność u dzieci: Jak wspierać twórczy rozwój najmłodszych?

Muzyka nie tylko łagodzi obyczaje, ale też odgrywa szalenie ważną rolę w rozwoju najmłodszych. Warto, by muzyczne zabawki na stałe zagościły w domach rodzin z dziećmi. Lista korzyści, jakie może z tego czerpać mały człowiek, jest długa i różnorodna.

Każdy rodzic powinien zadbać o rozwój muzyczny swojego dziecka, bez względu na to, czy ma ambicje, by wyrosło ono na profesjonalnego muzyka, czy nie. Zabawa dźwiękami rozwija u maluchów zdolności poznawcze, umiejętności społeczne, emocjonalne oraz motoryczne. Dzieci, które już od wczesnego etapu życia są eksponowane na różnorodne dźwięki i rytm, ćwiczą pamięć, myślenie abstrakcyjne i zdolności językowe. Okazuje się bowiem, że muzyka znacząco wpływa na rozwój mózgu u malucha, pobudza jego różne obszary i pomaga w budowaniu połączeń nerwowych. Wesołe piosenki wykorzystywane w zabawkach edukacyjnych są także sposobem nauki nowych umiejętności – liczenia, poznawania kolorów, kształtów, czy cyferek.

Muzyka wspiera także naukę chodzenia

Melodie i piosenki także świetnie motywują do ruchu i rozwijają umiejętności motoryczne. Tańczenie, klaskanie, bębnienie czy gra na instrumentach muzycznych pomagają w doskonaleniu koordynacji ruchowej i precyzji. Może okazać się to najlepszym wsparciem już na etapie nauki chodzenia, a później także ogólnego rozwoju fizycznego. Dzięki tańczeniu dziecko już od wczesnych etapów życia przekona się, że ruch to nie tylko zdrowie, ale przede wszystkim przyjemność, do której nikt nie musi go specjalnie przekonywać.

Rozwój muzyczny wpływa nie tylko na mózg czy motorykę, ale także inteligencję emocjonalną. Taniec i śpiew są ważnymi narzędziami do konstruktywnego wyrażania emocji oraz do budowania więzi z opiekunami. Wspólna zabawa przy muzyce to idealny pomysł na przyjemne spędzanie czasu i budowanie wspomnień.

Muzyczne zabawki już dla niemowlaka

We wprowadzeniu do wspólnego muzykowania pomocne będą grające zabawki dopasowane do wieku dziecka. Już kilkumiesięcznemu maluchowi możemy podać do zabawy miękkie pianinko Fisher-Price, którym można się bawić zarówno z pozycji leżącej na pleckach (w końcu zabawka nazywa się "Baw się i kop"), jak i na brzuszku czy na siedząco. Dzięki kompaktowemu rozmiarowi zabawka świetnie sprawdzi się także w podróży jako czasoumilacz (zarówno dla dzieci, jak i rodziców).

Pianinko będzie idealnym muzycznym towarzyszem w pierwszym roku życia dziecka. Stymuluje zmysły i może posłużyć do pierwszych zabaw rozwijających sensorykę u maluchów. Ma kontrastowe kolory, świecące klawisze i duże lustereczko do poznawania swojej buzi – wszystko po to, by angażować zmysł wzorku. Szeleszczący panel i miękkie zawieszki zapewnią maluchowi wrażenia dotykowe, a muzyka słuchowe. Pianinko ma wszystko, by dostarczać niemowlętom wrażeń sensorycznych potrzebnych w kształtowaniu się układu nerwowego.

Dla tych co stoją, ale też dla tych co jeszcze leżą

Dzieci w wieku od sześciu miesięcy do trzech lat będą natomiast zachwycone Muzycznym Stolikiem DJ-a "Ucz się i śmiej!" od Fisher-Price. To pianinko jest w stanie dopasować się do różnego etapu rozwoju dziecka – po pierwsze, można odczepić mu nogi, by nawet maluch, który nie potrafi jeszcze stać, mógł się nim bawić. Po drugie zabawka oferuje muzyczne zabawy dopasowane do etapu rozwoju dziecka, które wprowadzają je do świata kolorów, kształtów, cyferek i liczenia, przeciwieństw, literek i pierwszych słów. Ten stolik to prawdziwa gratka dla dziecka, który podczas zabawy może poczuć się, jak prawdziwy dj! Zabawka daje możliwość nagrania wesołej wiadomości, którą dj zremiksuje, tworząc z niej oryginalną piosenkę. Maluch może naciskać klawisze pianinka, obracać podświetlaną płytę lub korzystać z podświetlanej klawiatury z cyferkami… Możliwości zabawy jest naprawdę wiele! Zabawka pomaga w rozwijaniu zręczności, równowagi i koordynacji, wprowadza zasadę przyczyny i skutku oraz… dostarcza świetnej zabawy w rytm muzyki.

Z myślą o małych tancerzach

Dla dzieci w wieku dziewięć miesięcy - trzy lata powstała także wesoła i kolorowa Taneczna Gwiazda Dj Fisher-Price. Tańcząca na sprężynie i śpiewająca dj-ka zachęci maluchy do tańca, ruszania się i podskakiwania do rytmu. Wesoła postać świeci, gra, śpiewa, mówi, tańczy, a także uczy - oferuje dzieciom zabawy z literkami, kolorami i cyferkami dopasowane do wieku dziecka.

Każda z tych zabawek może towarzyszyć dziecku na różnych etapach rozwoju i poprzez dźwięki i muzykę pomagać mu w zdobywaniu kolejnych umiejętności, gwarantując tym samym świetnie spędzony czas. Takie zabawki, które jednocześnie bawią i uczą, my, rodzice lubimy najbardziej. Na pewno pokochają je także nasze dzieci.