Zabawki, które rosną razem z dzieckiem

Dostarcza rozrywki, a przy okazji pełni bardzo ważną rolę edukacyjną. Poznaj unikalną technologię Poziomy Nauki od Fisher-Price®, która dostosowuje się do różnych etapów rozwoju malucha. Jak działa? Wyjaśnia dr Aleksandra Piotrowska, psycholog dziecięca.

Będąc w sklepach dziecięcych, chętnie oglądamy zabawki i zastanawiamy się, które z nich będą idealne dla naszego dziecka. Wiele zależy oczywiście od wieku, ale to niejedyne kryterium. Bywa, że niektóre gadżety okazują się zbyt skomplikowane dla maluchów mimo prawidłowego oznaczenia wieku na opakowaniu. I odwrotnie – pociecha może wyprzedzać umiejętnościami swoich rówieśników – wtedy potrzebuje czegoś, co będzie stymulować jej dalszy rozwój. Jak wybrać zabawkę, która posłuży maluchowi dłużej?

materiały prasowe: Fisher-Price
Unikalna technologia Poziomy Nauki

Wybierając zabawkę, warto dopasować ją nie tyko do wieku, ale też zainteresowań dziecka. Marka Fisher-Price® od lat wspiera rodziców, tworząc m.in. produkty oparte na technologii Poziomy Nauki.

– To taki pomysł oferujący zabawkę, która dostosowuje się do poziomu rozwoju, a w związku z tym do potrzeb i zainteresowań naszych dzieci. W zależności od stopnia zaawansowania do dziecka będą docierały inne bodźce. Na przykład mając w domu Matę Pianino Fisher-Price®, maluch może oglądać się w grzechotce-lusterku wiszącej nad nim, a półroczne dziecko leżeć na brzuszku, fikać nogami i trącać klawisze. Ta sama zabawka od urodzenia przez co najmniej dziewięć miesięcy jest zabawką dostosowaną do poziomu rozwoju dziecka – mówi dr Aleksandra Piotrowska, psycholog.

Mata pianinko może pomóc w rozwoju malucha już od pierwszych miesięcy życia. Zabawka posiada aż 3 Poziomy Nauki:

  • angażowanie zmysłów przez słuchanie muzyki, dźwięków, obserwowanie kolorowych światełek,
  • odkrywanie, czyli rozpoznawanie elementów i łączenie ich z zabawnymi dźwiękami,
  • poznawanie przedmiotów połączone z myśleniem przyczynowo-skutkowym.
Kiedy przełączyć Poziom Nauki na wyższy?

Zdaniem ekspertki powinniśmy się kierować zachowaniem, jakie przejawia nasze dziecko, używając danej zabawki. Jeśli podstawowy poziom nauki przestaje wywoływać zainteresowanie, to dowód na to, że czas przejść na kolejny poziom oferujący bardziej złożone bodźce.

Zabawką, która pomaga rozwijać się małym i nieco starszym dzieciom, jest też Szczeniaczek Uczniaczek Fisher-Price®. Na poziomie 1 dziecko naciska łapki, stópkę, serce, nos lub uszko maskotki – każdy przycisk uruchamia określone słowa, kolory, nazwy części ciała, litery czy alfabet. Na kolejnym poziomie maluch jest zachęcany radosnymi wypowiedziami oraz nagradzany. Z kolei trzeci poziom to nauka wspólnego liczenia, znajdywania kolorów i wskazywania części ciała.

Ciekawą zabawką rosnącą wraz z dzieckiem jest też Edukacyjny pociąg ze zwierzątkami Little People. Znajdziemy tu 5 zwierzątek, które można zabierać na przejażdżki. Jeżdżąc po domu, mali odkrywcy nauczą się wielu nowych słówek, piosenek i dźwięków. Jeżeli zajdzie taka potrzeba, można w dowolnym momencie zmienić Poziom Nauki. Wystarczy nacisnąć podświetlany komin lub przycisk na dachu lokomotywy. Dziecko może również wyjmować figurki z pociągu i na nowo je tam umieszczać. To doskonały trening zręczności!

Zabawki Fisher-Price znajdziesz w sklepach stacjonarnych Smyk lub na www.smyk.com