Projekt: Odpieluchowywanie! Kiedy pożegnać się z pieluszką?

autor: Agnieszka Małgorzata Adamska | 20 07 2022

Odpieluchowywanie to przełomowy czas w życiu każdego maluszka i jego rodziców. Pamiętajmy, że to indywidualny proces – nie ma konkretnego wieku, który oznaczałby, że czas sięgnąć po nocnik. Nasze ekspertki wyjaśniają, jak pomóc dziecku przejść przez ten etap łatwo i bezstresowo.

Pożegnanie pieluch to długi, niełatwy proces – zarówno dla dziecka, jak i dla jego rodziców. W teorii najskuteczniejsze odpieluchowywanie zachodzi na przełomie 2 i 3 roku życia. W rzeczywistości każde dziecko jest inne, ma odmienne potrzeby i rytm rozwojowy, dlatego moment, w którym uznamy, że nasza pociecha jest gotowa na ten krok, to bardzo indywidualna kwestia. Nie oznacza to wcale, że odpieluchowywanie wiąże się z koniecznością przeprowadzania domowej rewolucji. Tak naprawdę sukces tego przedsięwzięcia zależy od naszego nastawienia i zaangażowania w pomoc dziecku. Cierpliwość, uwaga i spokojne rozmowy to pierwszy krok do sukcesu. Jak pomóc dziecku zamienić pieluchy na nocnik w przyjazny, komfortowy sposób? Zapytaliśmy o to nasze ekspertki – dr Aleksandrę Piotrowską, psycholożkę dziecięcą i dr Ewę Łukasik, pedagoga i specjalistkę IMiD.

Jak przygotować malucha na nocnikowanie?

Patrząc wstecz, możemy odnieść wrażenie, że w przeszłości odpieluchowywanie miało miejsce znacznie szybciej niż obecnie. Decyzja o pożegnaniu pieluch nie zawsze była podyktowana faktyczną gotowością dziecka – częściej wynikała z ówczesnych realiów życia, które dla młodych mam oznaczały nieustanne pranie pieluch tetrowych. Dziś, kiedy mamy dostęp do wygodnych, jednorazowych pieluszek, nasza motywacja do zmian jest znacznie mniejsza. Nierzadko problemem współczesnych rodziców jest także brak czasu na zajęcie się tym procesem. Skuteczne odpieluchowywanie wymaga bowiem nieustannej uwagi, a mało kto może pozwolić sobie na obserwację pociechy przez cały dzień.

Jak zatem przygotować dziecko na pożegnanie z pieluchą? Specjaliści nie mają wątpliwości, że każdą istotną zmianę w życiu małego człowieka powinna poprzedzić rozmowa, dzięki której dziecko poczuje nasze zrozumienie i wsparcie. Jak rozmawiać z maluchem o potrzebach fizjologicznych? Najlepiej tak, żeby pociecha mogła jednocześnie zobaczyć, na czym to polega. Skutecznym sposobem na oswajanie dziecka z nadchodzącymi zmianami jest pokazywanie mu miejsca, w którym załatwia się potrzeby fizjologiczne. Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby nasza latorośl towarzyszyła nam w toalecie – dzięki temu z czasem dziecku łatwiej będzie powtarzać zaobserwowane czynności. Maluchy fascynuje świat dorosłych – ten fakt także warto wykorzystać w rozmowach. Chcąc dorównać rodzicom, dziecko będzie bardziej zmotywowane do zmian i nauki nocnikowania.

Odpieluchowywanie – tych błędów lepiej się wystrzegać

Pamiętajmy też, że nie każdy moment jest odpowiedni na odpieluchowywanie. Zmiany w rodzinie, wyjazdy, pójście do żłobka – każda z tych sytuacji generuje stres, z którym maluch musi się uporać, zanim zmierzy się z kolejną rewolucją w swoim życiu. Nauka odpieluchowywania wymaga cierpliwości, spokoju i empatii. Absolutnie niedopuszczalny jest nacisk, przymus, krzyk lub zawstydzanie dziecka. Tylko w atmosferze zrozumienia maluch poczuje pewność siebie i odwagę, żeby stanąć przed nowym wyzwaniem – przekonują nasze specjalistki.

Skuteczną motywacją do nauki nowych czynności mogą być nagrody w postaci uśmiechu na twarzach rodziców, pochwały lub braw. Dr Ewa Łukasik przestrzega przed wręczaniem nagród rzeczowych, z którymi maluch zacznie z czasem kojarzyć proces nocnikowania. Błędem jest także uznanie, że skoro pociecha raz opanowała czynność wypróżniania na nocniku, to mamy problem z głowy i nie musimy mu już poświęcać uwagi. Nie powinniśmy także traktować czasu spędzonego na nocniku jako zabawy. To moment, w którym maluch powinien skupić się na czynności fizjologicznej, a nie na oglądaniu bajki lub ulubionych misiach.

Odpieluchowywanie w praktyce. Od czego zacząć?

O pierwsze kroki na drodze do odpieluchowania zapytaliśmy Antoniego Witkowskiego, influencera i tatę małego Mikołaja. – Pierwszym etapem był zakup nocnika. Chcieliśmy, żeby był w domu i żeby Mikołaj wiedział, z czym to się wiąże – wspomina nasz gość. – Drzwi do naszego świata zawsze były otwarte, więc syn mógł obserwować nas podczas wizyt w toalecie – dodaje Antek.

Obecność nocnika pozwala maluchowi oswoić się z nadchodzącą zmianą, dodatkowo niektóre modele mogą sprawić, że czynności fizjologiczne staną się prawdziwą frajdą. Interaktywne nocniki Fisher-Price nie tylko wygrywają fanfary za każdym razem, gdy ich wnętrze się wypełni, ale także posiadają mnóstwo funkcji do złudzenia przypominających prawdziwy sedes. Śpiewający nocniczek od Fisher-Price dzięki realistycznym elementom sedesu takim jak spłuczka, otwierana klapa czy uchwyt na papier toaletowy oswaja dziecko z toaletą, a wesoła buzia nocnika zachęca dziecko do używania go jak najczęściej. Dla fanów designu idealny będzie nocnik Home Decor 4 w 1 Deluxe, który nie dość, że wpasuje się do każdego wnętrza to posłuży na dłużej nawet gdy dziecko wyrośnie już z etapu odpieluchowania – zdejmowana nakładka nocnika może później służyć za podparcie, a sam nocnik można łatwo zmienić w podnóżek, dzięki któremu dziecko bez problemu dosięgnie do umywalki. Dzięki takim praktycznym dodatkom dziecko zyska większą motywację do nauki i dorównania rodzicom, a to milowy krok do sukcesu.

"Ja chcę być duży!", czyli jak przybliżyć maluchom świat dorosłych poprzez zabawę

autor: Paulina Kurowska-Ciupka | 19 07 2022

Dzieci w swoich zabawach często naśladują dorosłych. Bawią się w dom, szkołę, lekarza, farmę. Tak robili nasi rodzice, kiedy byli mali, tak robiliśmy my i tak robią nasze dzieci. One jednak mają tę przewagę, że mają dostęp do gadżetów, które potrafią znacząco umilić im zabawę w dorosłych.

Zabawa w dorosłość

Pamiętacie swoje zabawy z dzieciństwa? Ja tak. Razem z koleżankami z podwórka codziennie udawałyśmy, że jesteśmy członkiniami zespołu Spice Girls. Jako Victoria, Geri, Mel B, Emma i Mel C bawiłyśmy się w dom. Razem mieszkałyśmy, chodziłyśmy na zakupy, spacery. Obchodziłyśmy nawet wspólne święta Bożego Narodzenia w środku lata! Nasza wyobraźnia, jak to u dzieci bywa, nie miała granic. Inspiracji do zabaw szukałyśmy w codzienności. Chciałyśmy przeżywać wszystko to, co widziałyśmy dookoła, o czym czytałyśmy w kolorowych gazetach dla nastolatków (na które swoją drogą byłyśmy za małe). Z kolei jeśli pogoda nie pozwalała wychodzić na podwórko albo koleżanki porozjeżdżały się na wakacyjne wyjazdy, ustawiałam na swoim tapczaniku pluszaki i bawiłam się z nimi w szkołę albo brałam do ręki kalkulator, gazetki z ofertami sklepów spożywczych w okolicy i bawiłam się w sklep. Pamiętam też, że po wizycie z wycieczką szkolną w schronisku przez kilka dni udawałam, że opiekuję się zwierzętami.

Czy obecnie dziecięca zabawa wygląda inaczej? Zapewne, ale jedno się nie zmieniło. Najlepszą inspiracją dla dziecięcych zabaw jesteśmy my, dorośli. Bycie dorosłym to marzenie każdego dziecka. Dorosłość jawi się maluchom jako stan wyjątkowy, bez zakazów, obowiązków jak chodzenie do przedszkola czy sprzątanie pokoju. Dorośli mają super! Mogą robić, co im się tylko podoba, nikt nie trzyma ich za rękę i nie zakazuje jedzenia słodyczy. To, w jaki sposób dzieci widzą świat dorosłych, jest fascynujące. A jeszcze bardziej niezwykłe jest to, jak swoje obserwacje przekładają na codzienną zabawę. Jeśli lubią jazdę tramwajem, marzą o tym, by w przyszłości zostać motorniczym. Jeśli kochają zwierzęta, ich bohaterką staje się pani ze schroniska, które odwiedzili z klasą. Po wizycie u lekarza od razu biorą się za badanie swoich miśków, a po wakacjach u babci na wsi twierdzą, że nie chcą już nigdy wracać do miasta.

Świat dorosłych zamknięty w zabawkach

W celu pomocy dzieciom w eksplorowaniu świata dorosłych powstała cała seria zabawek Little People® od Fisher-Price®. Dziecko może dzięki nim zrozumieć pewne mechanizmy życiowe, a także otworzyć się na świat i być empatycznym na innych ludzi, zwierzęta czy otaczające go codzienne sytuacje.

Mały miłośnik wiejskiego życia będzie zachwycony zestawem Little People Muzyczną Farmą Małego Odkrywcy, dzięki której będzie mógł troszczyć się o zwierzątka, od wylęgania kurczaczków po utulanie konika do snu i pokazywanie śwince i krówce, jak czekać na swoją kolej. Zabawa zestawem rozwija zmysły, ciekawość i pomaga maluchom uczyć się wyrażać emocje, zaszczepiając w nich troskę o innych. Dla amatorów pociągów chcących wyruszyć na wesołą kolejową przygodę polecamy zestaw Little People z Edukacyjnym Pociągiem ze Zwierzątkami. Podczas gdy egzotyczne zwierzątka będą podróżować po salonie, kurki będą znosić jajka, a świnki taplać się w chlewiku, dziecko będzie mogło uczyć się literek, liczenia, kolorów, kształtów, przeciwieństw i odgłosów zwierząt. Dziewczęta i chłopcy, którzy lubią zabawę w dom, będą z kolei zachwyceni Wesołym Domkiem Małego Odkrywcy, wyposażonym w patio, huśtawkę na drzewie, a nawet basen. Ten interaktywny zestaw posiada 3 Poziomy Nauki z piosenkami i edukacyjnymi wypowiedziami w języku polskim, które wprowadzają malucha w świat literek, liczenia, kolorów i nie tylko, jednocześnie zachęcając go do wymyślania własnych kreatywnych opowieści. Każdy Poziom Nauki posiada inne treści edukacyjne, a rodzic może dopasować je do etapu rozwoju dziecka. Ten składany elektroniczny domek to świetny prezent dla maluchów i przedszkolaków w wieku od 1 do 5 lat.

Korzyści także dla rodziców

Zabawy, w których dzieci mogą naśladować codzienność, są dla nich czymś naturalnym. Maluchy chcą robić to, co najważniejsze osoby z ich otoczenia. To też cenna lekcja dla nas, rodziców i okazja, by przyjrzeć się temu, jak dziecko widzi swój dom i najbliższe otoczenie. Czy rozumie zwyczaje i reguły, jakich codziennie próbujemy go uczyć? Wspólna zabawa w naśladowanie takich codziennych sytuacji to także szansa, by wyjaśnić, dopowiedzieć dziecku coś, czego może nie do końca rozumie. Na przykład bawiąc się z nim w dom, możemy wyjaśnić, że trzeba utrzymywać w nim porządek, by móc cokolwiek znaleźć. Zabawa w farmera może być okazją do podjęcia próby odpowiedzi na pytanie, co było pierwsze, jajko czy kura, a przewożenie zwierzątek pociągiem może być lekcją cierpliwości, która przyda się (zarówno nam, jak i dzieciom) podczas kolejnej wspólnej podróży komunikacją miejską.

Odpieluchowanie malucha. Skutecznie i bezstresowo

autor: Patryk Wieczorek | 01 07 2022

Nauka korzystania z nocnika to kolejny ważny krok rozwojowy w życiu twojego malucha i jednocześnie moment, na który czeka wielu rodziców. Niestety, niektórym dzieciom ta umiejętność przychodzi trudniej niż innym. Czy powinniśmy się martwić? Jak wspomagać malucha w jego staraniach i uniknąć najczęściej popełnianych błędów?

Odpowiedzi na te pytania zapewni czwarty odcinek warsztatów z Fisher-Price. Razem z psychologiem dziecięcym dr Aleksandrą Piotrowską, pedagogiem Ewą Łukasik, a także tatą dwuletniego Mikołaja porozmawiamy na temat odpieluchowania i odpowiemy na pytanie, jak płynnie przejść przez ten ważny etap w życiu dziecka.

Zobacz zapowiedź nadchodzących warsztatów:
Zadbaj o odpowiednie otoczenie

Odpieluchowanie to wbrew pozorom bardzo złożony proces. Dziecko musi przede wszystkim samodzielnie odczytać potrzebę, następnie zasygnalizować rodzicowi, co właściwie się dzieje, a dodatkowo wstrzymać się do czasu, gdy nie dotrze na nocnik. Nie warto więc zbyt mocno spieszyć się z rezygnacją z pieluch, zbyt duża presja może przynieść efekt odwrotny do zamierzonego.

Możemy uznać, że twoje dziecko jest gotowe na odejście od pieluch, gdy spełnionych zostanie kilka warunków. Przede wszystkim dziecko powinno samodzielnie wstawać i siadać, a także potrafi wykonywać proste instrukcje rodziców i rozumie podstawowe polecenia. Po drugie, zarówno rodzic jak i dziecko powinni umieć rozpoznać moment, w którym dziecko załatwia potrzeby fizjologiczne, na przykład przerywa zabawę, kuca lub chowa się. Po trzecie dziecko samo powinno umieć zgłosić to, że potrzebuje zmiany pieluszki. Pojawienie się wszystkich tych znaków upewni cię, że cały proces przebiegnie sprawnie i bezproblemowo.

Co, gdy jest za wcześnie?

Dziecko powinno się odpieluchować między drugim a czwartym rokiem życia, choć wszystko zależy od twojej pociechy. Jeżeli w pewnym momencie zauważysz, że podczas odpieluchowania dziecko płacze, jest drażliwe albo wycofane, to prawdopodobnie znak, że jeszcze nie pora na odejście od pieluszek. Chcesz dowiedzieć się, jak oszczędzić dziecku niepotrzebnego stresu? Obejrzyj odcinek poświęcony temu tematowi i dowiedz się, jakie kroki podjąć, by odpieluchowanie odbyło się bez problemów.

Zabawa w trosce o rozwój dziecka

Warto oswoić dziecko z nocnikiem nawet na kilka miesięcy przed właściwym odpieluchowaniem zarówno w formie nauki, jak i zabawy. Rodzice mogą posłużyć się zabawkami i maskotkami by wyjaśnić pokrótce dziecku, na czym polega cały proces. Trzeba pamiętać, że korzystanie z nocnika nie powinno być dla dziecka przykrą koniecznością, a dobrą zabawą.

Marka Fisher-Price® już od 90 lat towarzyszy rodzicom i ich dzieciom, które mogą czerpać radość z zabawy, a przy okazji rozwijać ważne umiejętności. Zabawki projektowane są przez doświadczonych ekspertów, którzy dbają o najwyższą jakość i bezpieczeństwo. Aby mieć pewność, że dana zabawka będzie pomagała najmłodszym odkrywać świat, a także wyobraźnię i kreatywność, Fisher-Price konsultuje pomysły z ekspertami, czyli… dziećmi, które wraz z rodzicami przychodzą testować zabawki do Laboratorium Zabawy Fisher-Price®.

Gdzie i kiedy będzie można obejrzeć odcinek dotyczący odpieluchowania?

Czwarty odcinek pt. "Projekt: Odpieluchowanie!" będzie można obejrzeć już we wtorek, 26 lipca o godzinie 12.30 na stronie WP.PL lub fisher-price.wp.pl/video. Każdy odcinek składa się z dwóch około 20-minutowych segmentów. Dodatkowo zapraszamy także do obejrzenia kolejnego materiału z cyklu „5 pytań do eksperta” w którym pedagog Ewa Łukasik odpowie na 5 najczęściej zadawanych przez rodziców pytań na ten temat.

Jeden miesiąc, jeden warsztat

To już czwarte spotkanie Fisher-Price z doświadczonymi ekspertami. Na widzów czeka kolejnych pięć spotkań, podczas których będzie można dowiedzieć się wielu istotnych faktów na tematy związane z wychowaniem i rozwojem dziecka. Jeśli jakimś cudem poprzednie spotkania ci umknęły, zawsze możesz do nich wrócić. Wszystkie dotychczas emitowane odcinki zostały opublikowane na stronie fisher-price.wp.pl.

uwaga

Niektóre elementy serwisu mogą niepoprawnie wyświetlać się w Twojej wersji przeglądarki. Aby w pełni cieszyć się z użytkowania serwisu zaktualizuj przeglądarkę lub zmień ją na jedną z następujących: Chrome, Mozilla Firefox, Opera, Edge, Safari

zamknij
Wyłącz Adblocka, aby w pełni cieszyć się zawartością tej strony.