Nauka samodzielnego zasypiania

Noszenie na rękach, bujanie, śpiewanie kołysanek – rodzice robią wiele, aby ich pociecha przespała spokojnie noc. Niestety dzieci często się wybudzają lub w ogóle mają kłopoty z wyciszeniem. Jak zapewnić im spokojny i komfortowy sen? Zobacz, co mówi na ten temat dr Aleksandra Piotrowska, psycholog dziecięca.

Zazwyczaj kilkumiesięczne niemowlęta potrafią już przespać kilka dobrych godzin. Jednak to tylko teoria. W praktyce może być tak, że zaczynają budzić się coraz częściej. Wielu rodziców ma też kłopot z ukojeniem emocji maluszka po pełnym aktywności dniu. Dlaczego tak się dzieje? Jednym z powodów jest zmęczenie – wtedy dziecko paradoksalnie ma trudności z zaśnięciem. Jeżeli chcemy, by dziecko szybko zasypiało, musimy stworzyć mu odpowiednie warunki.

materiały prasowe: Fisher-Price
Co może pomóc w procesie usypiania malucha?

Na spokojną noc dziecko pracuje cały dzień. Upewnijmy się że ma odpowiednie warunki do wyciszenia. Niezmiernie ważna jest stała pora drzemki i wieczornego kładzenia się spać – pomaga uregulować zegar biologiczny. Nie przesuwamy godzin, nawet jeśli wydaje nam się, że dziecko świetnie się bawi. Zmęczonemu maluchowi trudniej będzie zasnąć.

Warto pilnować, by kąpiel i kolacja zawsze przebiegały w tej samej kolejności. Pokój powinien być wywietrzszony, a powietrze nawilżone – zadbajmy też o komfortowy materac, pościel i odpowiednią piżamkę. Poczucie bezpieczeństwa zapewnią dziecku nastrojowe światełka oraz melodie. Wszystko to znajdziemy w Chmurkowej karuzelce uspokajacz od Fisher-Price®.

Dzięki uspokajającym dźwiękom oraz ruchowi słodkich chmurek i kropelek nad głową gadżet ten pomaga dziecku spokojnie zasnąć. Gdy sensor dźwięku wykryje płacz maluszka, zabawka aktywuje uspokajanie. Stylową karuzelkę do łóżeczka można również zmienić w dźwiękową lampkę nocną do postawienia na szafce – to świetna opcja, aby utrzymać rytuał zasypiania w miarę dorastania pociechy.

Ogromną zaletą tej zabawki jest to, że ma funkcję wykrywania odgłosów. Kiedy dziecko się wybudzi, karuzelka automatycznie się włącza. Co ciekawe, playlista na sen została stworzona przy współpracy ekspertów w dziedzinie snu.

dr Aleksandra Piotrowska psycholog dziecięca

A co jeśli maluch się wybudzi?

Kiedy dziecko obudzi się w środku nocy i zacznie płakać, naturalnie przyjdźmy do niego. Nie może zostać samo, inaczej poczuje się opuszczone i bezradne. Po ponownym zaśnięciu wyjdźmy z pokoju i stopniowo wydłużamy przerwy rozłąki. Początki nie będą łatwe, ale pociecha w końcu przestanie się domagać wyjęcia z łóżeczka. Czasami płacz warto po prostu przeczekać.

Nauka samodzielnego zasypiania przynosi efekty, pod warunkiem że jest przeprowadzana konsekwentnie. Nie należy jednak jej rozpoczynać wtedy, gdy maluszek jest chory lub w jego życiu następują nagłe zmiany, np. kiedy mama wraca do pracy. Mając w domu Chmurkową karuzelkę uspokajacza, zawsze będziemy mieli dodatkowe wsparcie, które przyda się podczas wieczornych rytuałów. Warto zatem korzystać z takich możliwości.

Zabawki Fisher-Price znajdziesz w sklepach stacjonarnych Smyk lub na www.smyk.com