Jak uczyć dziecko rozpoznawania emocji?

Marzeniem wielu rodziców jest to, by ich pociecha była empatyczna i umiała się dogadać z innymi. Kluczem do tego jest umiejętność rozumienia i nazywania swoich uczuć, a można uczyć się tego poprzez zabawę. O tym, jak rozwijać sferę emocjonalną, mówi dr Aleksandra Piotrowska, psycholog dziecięca.

Dawniej uważano, że aby coś osiągnąć, potrzebny jest wysoki iloraz inteligencji. Dziś wiemy, że ważne są także inne kompetencje, które noszą miano inteligencji emocjonalnej. Są to np. pewność siebie, znajomość zasad i własnych ograniczeń, a także zdolność wczuwania się w doznania innych. Jeżeli chcemy, by nasze dziecko odnosiło w życiu sukcesy, pomóżmy mu rozpoznawać emocje. Maluch powinien wiedzieć, że należy traktować innych z szacunkiem, ale nie powinien tłumić swoich uczuć. Trzeba wiedzieć, jak to wszystko pogodzić.

Czy okazywać przy dziecku swoje emocje?

Panowanie nad emocjami to coś, czego uczymy się przez całe życie. Dotyczy to zarówno dzieci, jak i dorosłych. Prawda jest taka, że nie zawsze radzimy sobie z trudnymi uczuciami, takimi jak niezadowolenie czy płacz. Pamiętajmy, że dzieci biorą z nas przykład. Jeżeli będą widzieć, że rodzic nie okazuje żadnych emocji, w przyszłości mogą reagować w podobny sposób. Z drugiej strony nadmierne okazywanie trudnych uczuć może wpływać destrukcyjne na malucha, który nie będzie umiał pomóc swojemu rodzicowi. Najlepszym wyjściem jest po prostu naturalne przeżywanie emocji, ale również rozmowa o ich i umiejętność nazwania tego, co w danym momencie się czuje.

Nie próbujmy udawać przed dzieckiem, że wściekłość, zawiść lub strach nie istnieją. Nie wstydźmy się ich okazywać. Nasza pociecha powinna wiedzieć, że ma prawo do okazywania emocji, nawet gdy chodzi o te trudne. W sytuacji krytycznej nie mówmy ściszonym głosem, który sugerowałby, że nic się nie wydarzyło. Maluchy zawsze wyczują fałsz.

dr Aleksandra Piotrowska psycholog dziecięca

Jak wpływać na rozwój emocjonalny dziecka?

Dzieci lubią uczyć się przez zabawę. W miarę rozwoju warto uczyć je nazywania emocji, a można robić to za pomocą wcielania się w role. Wykorzystajmy do tego Little People Wesoły domek Małego Odkrywcy od Fisher-Price®. Znajdziemy w nim m.in. trzy figurki przyjaciół w różnych pokojach, na patio z basenem oraz huśtawkę na drzewie. Dodatkowymi elementami są: podświetlane radio, przełącznik światła, "tablet" w kuchni, a lodówka, piecyk i toaleta ze "spuszczaniem wody" dodatkowo zachęcą dziecko do zabawy.

materiały partnera: Fisher-Price

Z tym kreatywnym zestawem maluchy będą mogły przeżywać niesamowite przygody i odtwarzać wymyślone przez siebie scenki. Pamiętajmy, że rodzic również może dołączyć do zabawy i uczyć dziecko emocji za pomocą figurek. Dzięki nim maluch dowie się, czemu dana postać jest smutna lub podekscytowana. Zabawka ma 3 poziomy nauki, które wprowadzą pociechę w świat literek, liczenia czy kolorów. Jednocześnie Wesoły domek Małego Odkrywcy zachęca do poznawania emocji poprzez wymyślanie kreatywnych opowieści.

Zabawki Fisher-Price znajdziesz w sklepach stacjonarnych Smyk lub na www.smyk.com