Nauka relaksowania maluszka - 5 pytań do eksperta

autor: Katarzyna Rapczyńska-Lubieńska | 10 05 2022

Czym właściwie jest stres u dziecka? Skąd się bierze i jak nad nim zapanować? Czy istnieją skuteczne metody na wyciszenie malucha? Dr Aleksandra Piotrowska, psycholog dziecięca, odpowiada na 5 pytań, które najbardziej nurtują rodziców.

Dla większości osób stres to pewnego rodzaju odczucie, które prowadzi do przeciążenia psychiki. Ale może to być również nagła reakcja organizmu związana z nieprzyjemną dla nas sytuacją. O ile dorośli przeważnie potrafią radzić sobie z trudnymi emocjami, to maluchom trudniej jest nad nimi zapanować. Skąd w ogóle bierze się stres u dzieci i jak sobie z nim radzić? Na te i inne pytania odpowiada dr Aleksandra Piotrowska, doktor psychologii i pracownik naukowy Wydziału Pedagogicznego Uniwersytetu Warszawskiego i Wyższej Szkoły Pedagogicznej ZNP w Warszawie.

Obejrzyj wideo!

Nauka relaksowania maluszka. Co radzą eksperci?

autor: Katarzyna Rapczyńska-Lubieńska | 10 05 2022

Artykuł został skonsultowany z ekspertem merytorycznym IMID: Anna Staszewska

Dzieciństwo kojarzy się z beztroską, choć pierwsze lata rozwoju malucha to całe spektrum różnych doświadczeń i emocji – także trudnych. Wspólnie z dr Aleksandrą Piotrowską, psycholog dziecięcą, dr Elżbietą Lipińską, neurologiem, oraz Iwoną Dąbrowską, młodą mamą omawiamy techniki relaksacyjne, które pomagają najmłodszym wyciszyć się w ciągu dnia i przed snem.

Rodzicielstwo to jedna z najpiękniejszych życiowych przygód. Każdego dnia staramy się, by nasza pociecha miała nie tylko zapewnione podstawowe potrzeby, ale również szczęśliwe dzieciństwo. Oczywiście nikt nie jest idealny – nawet doświadczeni rodzice popełniają błędy i często miewają wątpliwości dotyczące opieki nad maluchem. Jedna z takich kwestii dotyczy stanów emocjonalnych dziecka. Jak rozpoznać, że nasza pociecha jest nadmiernie pobudzona lub zestresowana? Skąd właściwie się to bierze i czy istnieją jakieś techniki uspokajania?

Silne emocje – na co uważać?

Płacz, złość czy agresywne zachowanie są częścią dzieciństwa i to od nas, rodziców zależy, czy przeprowadzimy malucha przez burzliwe stany emocjonalne. Gdy codzienność jest pełna nieoczekiwanych sytuacji, wsparcie z zewnątrz bywa prawdziwym dobrodziejstwem. Wiedzą o tym eksperci, którzy swoim wieloletnim doświadczeniem dzielą się z młodymi rodzicami.

Zdaniem dr Aleksandry Piotrowskiej, psycholog, zawsze warto wsłuchiwać się w dziecięce uczucia, nawet jeśli trudno nam je zrozumieć lub uważamy je za przesadzone. Zdarza się, że rodzice to bagatelizują, uważają, że trzeba to przeczekać, że dziecko z tego "wyrośnie" – takie podejście rodzi jeszcze większe problemy. Nie każmy maluchowi uspokoić się, przestać płakać. To błąd. Zamiast tego spróbujmy dostroić się do jego potrzeb, zadajmy sobie pytanie: co wywołało stresującą reakcję?

– Rodzice z reguły kojarzą stres głównie z nadmiarem bodźców. Znacznie częściej reagują też, gdy dziecko jest zbuntowane albo marudne. To dlatego, że takie zachowanie utrudnia nam codzienne funkcjonowanie. Natomiast kiedy pociecha staje się apatyczna, spędza długi czas w bezruchu i nie reaguje emocjonalnie, to już nam rzadziej przeszkadza. Myślimy sobie, że wreszcie zyskaliśmy trochę spokoju. Tymczasem naszą czujność powinno wzbudzić to, że maluch nagle staje się grzeczny, zwłaszcza gdy wcześniej tak się nie zachowywał. Oczywiście nie należy przesadzać w drugą stronę i dostarczać mu wrażeń przez cały czas. Ryzykowne jest zarówno pozostawianie dziecka samemu sobie, jak też nadmierne przebodźcowanie – mówi dr Aleksandra Piotrowska, psycholog.

Stres wpływa na mózg dziecka

Badania dowodzą, że hormony stresu mają ogromny wpływ na rozwój płatów czołowych, które odpowiadają m.in. za to, jak komunikujemy się z innymi. Uważa się też, że stres bywa szkodliwy dla neuronów hipokampu, czyli strukturę w mózgu odpowiadającą za pamięć. Jeśli w organizmie pojawia się stan stresu, wzrasta również poziom kortyzolu – hormonu, który wpływa niekorzystnie na tkankę nerwową.

– Jedno traumatyczne wydarzenie może doprowadzić do tego, że dziecko zamknie się w sobie i odgrodzi od otoczenia. Nie można tego bagatelizować, nawet jeśli jest to dla nas wygodne – mówi dr nauk medycznych Elżbieta Lipińska, neurolog.

Oczywiście małe dzieci nie mają wrodzonej umiejętności regulowania napięć. Na szczęście od tego są rodzice, którzy mogą im pomóc odzyskać równowagę. W jaki sposób?

– Najważniejsze jest to, aby dopuścić do siebie myśl, że stan emocjonalny dziecka może wymagać pomocy z naszej strony. W żadnym razie nie powinniśmy używać sformułowań w stylu: wstydź się, grzeczne dziecko się nie złości, nie wolno być zazdrosnym, nie denerwuj się – podkreśla dr Piotrowska.

Jeżeli maluch przeżywa trudne chwile, nie krzyczmy na niego, ale też nie każmy mu się uspokoić. Kiedy emocje opadną, spróbujmy porozmawiać o tym, co się wydarzyło, poszukajmy alternatywnej reakcji. Od dyscyplinującej postawy ważniejsza jest nasza obecność i wsparcie. Możemy też spróbować nauczyć dziecko różnych technik relaksacyjnych – to jeden z najlepszych sposobów radzenia sobie z emocjami.

Techniki relaksacyjne malucha

Zdaniem ekspertek emocje są częścią naturalnego rozwoju, ale nic nie stoi na przeszkodzie, by uczyć się nimi zarządzać. Mogą to być różne formy rozładowania napięcia (np. zabawy ruchowe, rysowanie, wyskakanie) albo zmiana otoczenia na pewien czas. Jedną z metod panowania nad emocjami są ćwiczenia oddechowe. Dzięki temu łatwiej jest radzić sobie ze stresem. Takie techniki świetnie sprawdzają się w przypadku dzieci – ich ciało reaguje na bodźce, takie jak strach czy spokój. Kiedy maluch jest zdenerwowany, jego oddech automatycznie staje się szybki, zaś w momencie odprężenia dziecko oddycha wolniej, głębiej.

W wyciszeniu i uspokojeniu malucha pomóc nam mogą także zabawki sensoryczne. Takim przykładem jest Myszka do medytacji od Fisher-Price®, która wprowadza dziecko w świat relaksacji poprzez specjalne wypowiedzi oraz ćwiczenia z oddychania, aby pomóc mu odprężyć się w ciągu dnia i przed snem. Zabawka ma kilka trybów, które skupiają się na gimnastyce oddechowej. Medytacja dzienna pozwala wyciszyć się w trakcie dnia pełnego aktywności, a medytacja nocna ułatwia zasypianie po całym dniu wrażeń.

– Ogromną zaletą tej zabawki jest to, że uczy pociechę, w jaki sposób można samemu się relaksować. Oczywiście jest to umiejętność, której uczymy się przez lata, ale można zacząć już teraz – radzi psycholog.

Zalety Myszki do medytacji

W zabawce od Fisher-Price® oprócz technik oddychania znajdziemy 20 min muzykoterapii w postaci kojących dźwięków natury. Możemy wybrać, czy relaks odbędzie się w towarzystwie szumiących fal, szeleszczących liści czy kołysanek. Dodatkową atrakcją jest kojące światło na brzuszku myszki, co zapewnia najmłodszym poczucie bezpieczeństwa. Co za tym idzie, myszka sprawdza się w nauce samodzielnego zasypiania.

- Ogromną zaletą tej zabawki jest to, że mogą z niej korzystać już dwulatki, którym wystarczą kojące dźwięki i delikatne światło. To również idealny gadżet dla starszaków, które na co dzień potrzebują bardziej zaawansowanych metod relaksacji. Łagodne dźwięki tej zabawki sprzyjają wyciszeniu, a praca z oddechem pozwala lepiej rozumieć emocje – mówi neurolog.

Zalety medytacji zauważa również Iwona Dąbrowska, mama 3-letniej Emilki. Jej zdaniem przytulanki to świetne narzędzie w sytuacji, gdy dziecko znajduje się w sytuacji stresowej.

– Jeśli moja córeczka jest zdenerwowana, zazwyczaj szuka wtedy jakiegoś ulubionego przedmiotu i oczywiście kontaktu ze mną. Staramy się stosować różne techniki relaksacyjne, które pomagają się wyciszyć. Przed snem przytulamy maskotkę, opowiadamy, gdzie ma oczy, nosek i w tej sposób staramy się wyciszyć – opowiada Iwona.

Poczucie bezpieczeństwa to najlepsze, co możemy dać dziecku również wtedy, kiedy my sami jesteśmy zdenerwowani. Jeżeli trudna sytuacja wzbudza nasz gniew, w pierwszej kolejności zadbajmy o własne emocje, wyciszmy je. Pamiętajmy, że dzieci obserwują nasze zachowanie. I wreszcie – obserwujmy pociechę i reagujmy adekwatnie do jej potrzeb. Jednego dnia sprawdzi się relaksacja, a innym razem lepiej będzie rozładować napięcie w ekspresyjny sposób.

Nauka relaksowania twojego maluszka

autor: Katarzyna Rapczyńska-Lubieńska | 29 04 2022

Zapraszamy na nową edycję warsztatów Fisher-Price z udziałem ekspertów Instytutu Matki i Dziecka! Świeżo upieczeni rodzice często zastanawiają się nad wieloma zagadnieniami, które dotyczą opieki nad maluszkiem. Co zrobić, by wieczorny rytuał wyciszania przestał być udręką? Jak sprawić, by pociecha spokojnie przespała całą noc, a w dzień była pełna radości?

Gośćmi spotkania są eksperci: neurolog z Instytutu Matki i Dziecka dr Elżbieta Lipińska oraz psycholog dziecięcy dr Aleksandra Piotrowska, a także mama 3-latki, które służą wiedzą i doświadczeniem. Psycholog dziecięcą dr Aleksandrę Piotrowską zobaczymy także w kolejnych warsztatach. Spotkania poprowadzi Magdalena Bober.

Obejrzyj zapowiedź:

Skąd się bierze nadmierny stres i pobudzenie u malucha?

W programie eksperci rozmawiają o najczęstszych przyczynach nadmiernego pobudzenia u maluchów. Opowiedzą o tym, jak rozpoznawać pierwsze oznaki stresu u malucha oraz jak sobie z nimi radzić.

Pokażą także techniki relaksacyjne rekomendowane dla kilkuletnich pociech. Mama 3 letniej Emilki- Iwona Dąbrowska - opowie o swoich doświadczeniach i perspektywie rodzica na temat uspokajania malucha.

Techniki relaksowania maluszka

Wyobraź sobie, ile przygód przeżywają dzieci w ciągu dnia. Odkrywając świat, bawią się, uczą, jedzą, a po całym dniu aktywności zasypiają. Brzmi lekko, ale w rzeczywistość pokazuje, że po tylu przeżyciach w ciągu dnia wiele pociech może reagować emocjonalnie na różne sytuacje. Dziecku trudno jest zrozumieć, dlaczego mama lub tata czegoś zabrania, a rodzeństwo nie chce dzielić się daną zabawką. W grę wchodzi też indywidualny temperament dziecka – jedno będzie spokojne z natury, drugie na pewne rzeczy może reagować bardziej emocjonalnie. Żeby pomóc maluszkowi zapanować nad własnymi odczuciami, warto korzystać z różnych metod relaksacji dla maluchów, takich jak:

- świadome oddychanie,
- trening uważności,
- wyciszanie przed snem,
- zabawki do medytacji, jak Myszka do Medytacji, Wyderka Oddychający Uspokajacz od Fisher-Price®.

Więcej dowiesz się oglądając wirtualny warsztat „Nauka relaksowania twojego maluszka” organizowany we współpracy z marką Fisher-Price®.

Lider na rynku zabawek

Marka Fisher-Price® już od 90 lat towarzyszy rodzicom i ich dzieciom, które mogą czerpać radość z zabawy, a przy okazji rozwijać ważne umiejętności. Zabawki projektowane są przez doświadczonych ekspertów, którzy dbają o najwyższą jakość i bezpieczeństwo. Aby mieć pewność, że dana zabawka będzie pomagała najmłodszym odkrywać świat, a także wyobraźnię i kreatywność, Fisher-Price konsultuje pomysły z ekspertami, czyli… dziećmi, które wraz z rodzicami przychodzą testować zabawki do Laboratorium Zabawy Fisher-Price®.

W ofercie Fisher-Price znajduje się kolekcja zabawek, które pomagają pocieszyć i uspokoić Twoje dziecko.

Myszka do medytacji od Fisher-Price® wprowadza dziecko (2-5 lat) w świat relaksacji poprzez specjalne wypowiedzi oraz ćwiczenia z oddychania, aby pomóc mu odprężyć się w ciągu dnia i przed snem.

Wydrę Usypiankę-Przytulankę można łatwo dostosować do indywidualnych potrzeb i wybrać uspokajającą kombinację, która najlepiej ukoi Twoje dziecko. Rodzic może wybierać muzykę lub kojące dźwięki (w tym biały szum, dźwięki „z brzuszka mamy”, odgłosy spania i bicia serca), dostosować głośność oraz włączyć lub wyłączyć łagodne światło i ruch „oddychania”.

Więcej o uspokajaczach na stronie Fisher-Price TUTAJ.

Gdzie można obejrzeć odcinek?

Pierwszy warsztat "Nauka relaksowania twojego maluszka" będzie można obejrzeć już 04.05 o godz. 12.30 na stronie WP.PL. Odcinek będzie także dostępny na stronie fisher-price.wp.pl/video.

Warto wiedzieć…

Każdy warsztat składa się z dwóch części trwających ok. 20 minut. Zachęcamy do obejrzenia obu. Po warsztacie zostanie wyemitowane wideo z odpowiedziami, podczas którego dr Aleksandra Piotrowska odpowie na najczęściej zadawane pytania związane z zagadnieniami dotyczącymi stresu i rozwoju dziecka.

Co miesiąc nowy warsztat!

Cykl warsztatów obejmuje w sumie aż dziewięć spotkań poświęconych tematyce rodzicielstwa. Nagrania z warsztatów będą emitowane co miesiąc. Zawsze będzie można obejrzeć je w dogodnym miejscu i czasie, a w razie potrzeby wrócić do wybranego tematu ponieważ będą dostępne także na stronie fisher-price.wp.pl Zapraszamy!

uwaga

Niektóre elementy serwisu mogą niepoprawnie wyświetlać się w Twojej wersji przeglądarki. Aby w pełni cieszyć się z użytkowania serwisu zaktualizuj przeglądarkę lub zmień ją na jedną z następujących: Chrome, Mozilla Firefox, Opera, Edge, Safari

zamknij
Wyłącz Adblocka, aby w pełni cieszyć się zawartością tej strony.